
Svi mi tražimo svrhu. Većina nas tvrdi da je do sada nismo našći, da je i dalje tražimo, da smo je izgubili, ili da je nikada nećemo naći…
Za autore knjige „Strast i svrha„, nakon njenog izdavanja, pitanje „Kako da pronađem svrhu u životu i poslu?“ postavilo im je stotine njihovih čitalaca.
Autori knjige smatraju da većina osoba u svetu ima izgrađene pogređne predsrasude o pronalaženju svrhe u životu, i da bi se dobio dublji i objektivniji pogled – potrebno je na drugačiji način posmatrati dolazak do svrhe u životu i poslu…
Tri najveće zablude od svrsi u životu i poslu
Da bi se na drugačiji način posmatrao život i njegov smisao potrebno je uložiti svesni napor i posmatrati sebe u svemu što smo dobri i što nas ispunjava, i pomiriti se sa sobom da verovatno ne postoji „jedan lek za sve“ (silver bullet) koji će kada nađemo svoju svrhu jednom u nekoj budućnosti – svi naši problemi biti rešeni…
Upravo savlavadavanje predrasuda o tome šta je realno svrha u životu i poslu pojedinca, može značajno da pomogne u postizanju različitih životnih i poslovnih ciljeva…
Zabluda br. 1 – Svrha se jedino može pronaći
Činjenica je da postoje osobe koje u jednom momentu u životu dođu/pronađu šta je njihova svrha, koja tada postaje i strast u životu. Ali, to je češće izuzetak nego pravilo za većinu osoba…
Lutanje kroz život do momenta kada se desi „prosvetljenje“ je , prema autorima pomenute knjige, „holivudska verzija potrage za svrhom“. Ovakav pristup kod osoba nezadovoljnih životom, ili radom na poslu koji ih ne ispunjava – ovakva predstava svrhe vodi u frustracije i razočarenja, ne u ispunjenje…
U slučaju poslovne svrhe, bilo bi dobro da se fokusiramo na kreiranje smislenog posla, umesto da od posla tražimo da ima svrhu!
Drugim rečima, svrha je nešto što se gradi, ne nešto što se čeka!
Za skoro svaki posao moguće je pronaći izvanrednu svrhu, jedino što za neke poslove treba više vremena da bi se do te svrhe došlo individualno… To je odgovor na pitanje kako to da veliki broj osoba bude ispunjen u svom poslu, za koji mislimo da je besmislen… Svako ima svoj način na koji može da pronađe smisao i „viši cilj“ u bilo kojem poslu. To je pitanje stava u životu!
Npr. slabo plaćen posao čuvara u firmi, u kojoj ova osoba štiti firmu i zaposlene da dobijaju redovno plate, ima slobodnog vremena u različitim dobima dana za svoje strasti, a dok je trajala škola – bilo je zanimljivijih stvari za raditi umesto škole.
Prihvatanje situacije u kojoj se nalazimo, ako ne želimo profesionalni napredak – nije loša stvar! Ako smo nezadovoljni postignutim, uradimo sve što je potrebno da bi napredovali – ako ne, to je naš izbor i niko drugi nije kriv, samo mi!

Zabluda br. 2 – Postoji samo jedna svrha u životu
Kada se pogleda život poznatih naučnika i umetnika, često se pogrešno misli da to što su pročitali kako su posvetili život samo jednoj stvari, jeste jedino što im je bila svrha u životu. To se obično dešava u veoma retkim slučajevima, a činjenica je da i većina tih osoba za koje mislimo da su imali samo taj životni poziv – imali su više različitih strasti…
Npr. Marija Kiri je pored života poslećenog nauci bila brižna žena i majka. Napisala je biografiju svog muža i posvetila se dovoljno dobro ćerkama, da je jedna id njih (Irena) došla do sopstvene Nobelove nagrade…
Većina nas ima više svrha u životu, odnosno nalazimo smisao u onome što nam je važno, što nas čini dobrim u našim očima, itd. Veoma često to su naša deca, naše potomstvo, naši hobiji, strasti…
Zabluda br. 3 – Postoji jedna „stamena“ svrha u našem životu
Sigurno ste upoznali više osoba koje su u svojoj poslovnoj karijeri više puta menjali svoju profesiju, i u svakoj od njih su pronašli veliku strast, ili su jednostavno posao radili veoma dobro…
Ljudi se menjeaju, kao i njihova interesovanja, tako se i svrha onoga što želimo i radimo menja… I to je sasvim prirodno, i ne treba da razočara…
Na osnovu teksta „You Don’t Find Your Purpose — You Build It„
Napomena: Slika je preuzeta odavde.