
“Mladi danas nemaju kvalitetno obrazovanje u BiH. Šta se podrazumeva pod tim kvalitetno obrazovanje?”
Danas se nastava u osnovnim i srednjim školama, ali i većini fakulteta svodi na staromodni način. Još uvijek se sve zasniva na teoriji i suhoparnom pričanju, bez konkretnih poteza i prakse.
“Sam način izvođenja nastave treba da se promijeni. Teoriju treba da prati praksa. Samo na taj način možemo imati kadar koji je spreman za tržište rada.”
Poseban problem za mlade predstavlja pronalazak pripravničkog ili volonterskog rada u struci nakon završetka studija. To povlači posljedicu za dalje, nemogućnost pronalaska posla, jer vas niko bez najmanje 1 godine radnog iskustva u svojoj struci neće zaposliti. Država je ta koja je odgovorna za ovaj problem da riješi i da se svim mladima obezbijedi to prvo radno iskustvo.
Dobar primjer države koja svoje obrazovanje uklađuje sa tehnokratskim vremenom i na koju bismo se trebali ugledati svakako je Finska. Više o tome možete pročitati na: https://www.6yka.com/novost/33465/26-zadivljujucih-cinjenica-o-finskom-sistemu-obrazovanja.
Sadržaj preuređen na osnovu teksta Marijane Gvozden “ (Ne)ravnoteža između teorije i prakse u sistemu obrazovanja u BiH”
Dženita Sijamhodžić
Fotografija preuzeta sa https://pixabay.com/en/apple-education-school-knowledge-256261/
Svi tekstovi akcije #FrontaklBlogChallenge na PreporukaVesti.com.